This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.

Drgania i wahadło - FIZYKA W GIMNAZJUM ABC UCZNIA

Szukaj 
Idź do spisu treści

Menu główne:

Drgania i wahadło

Zjawiska falowe

DRGANIA I WAHADŁO

Okres drgań T, to czas w którym ciało wykonuje jedno pełne drganie.


Mówimy, że drgające ciało wykonało jedno pełne drganie, gdy wróciło do stanu wyjściowego. Na stan ciała składa się jego położenie i prędkość. Wahadło w ciągu jednego pełnego okresu przebywa w położeniu podstawowym (najniższym) dwa razy - ale za jednym razem dąży do odchylenia w lewo a za drugim razem w prawo.

Częstotliwość drgań f, to odwrotność okresu drgań.
Jednostką częstotliwości jest herc.
Herc to 1 drganie na sekundę. Klioherc (1kHz) to 1000 drgań na sekundę, megaherc (1MHz) to milion drgań na sekundę itd.

Amplituda to największe wychylenie z położenia równowagi. Amplitudę oznaczamy A i mierzymy ją w takich samych jednostkach jak wychylenie.

Dla wahadła jednostką amplitudy mogą być np: stopnie kątowe. Dla ciężarka zawieszonego na sprężynie metry a dla drgań akustycznych paskale (drgania akustyczne polegają na tym, że rytmicznie zmienia się ciśnienie powietrza, a więc wychylenia to taki wymiar jak ciśnienie).
Okres drgań wahadła zależy od jego długości.

Rezonans polega na tym, że drgania można bardzo wzmocnić, pobudzając je w odpowiednim rytmie.

Drgający układ ma przeważnie częstotliwość drgań własnych. Jeśli będziemy ten układ pobudzać z taką właśnie częstotliwością, możemy wzbudzić bardzo silne drgania. Potocznie mówimy, że układ wpadł w rezonans. Jeśli będziemy układ pobudzać z inną częstotliwością efektu nie bądzie albo wystąpi w niewielkim stopniu.


Rodzaje drgań

Drgania tłumione są wtedy gdy ciało drgające stopniowo traci energię. Większość drgań występującech w naturze to drgania tłumione. Wahadło traci energię ze względu na tarcie w miejscu zawieszenia i opór powietrza.

 
 
 

COPYRIGHT© FIZYKA W GIMNAZJUM 2013-2014

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego