Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Pojęcie prądu elektrycznego - FIZYKA W GIMNAZJUM ABC UCZNIA

Szukaj 
Idź do spisu treści

Menu główne:

Pojęcie prądu elektrycznego

Prąd elektryczny
 

Prąd elektryczny

Prąd elektryczny to uporządkowany ruch elektronów.

W tym określeniu prądu bardzo ważne jest stwierdzenie, że ruch elektronów jest uporządkowany, ponieważ dopóki w ruchu elektronów nie ma uporządkowania czyli wyróżnionego jednego kierunku to nie ma prądu.

Izolatory nie przewodzą prądu.

Wokół nas znajduje się wiele substancji które zachowują własności izolacyjne i można powiedzieć, że praktycznie nie przewodzą prądu. Substancje organiczne, tworzywa sztuczne, drewno, papier, węglowodory ( benzyna, olej ), suche związki nieorganiczne (suchy piasek, gips ), powietrze, tkaniny.

Natomiast metale to znakomite przewodniki prądu w których prąd przewodzą elektrony.

Najlepszymi przewodnikami z metali są srebro i miedź. Bardzo dobrym przewodnikiem prądu jest również złoto, ale ze względu na koszty jego zastosowania nie jest używane powszechnie. Stosuje się je jedynie w elektronice i tylko w wyjątkowych przypadkach gdzie zależy nam na bardzo dobrym przewodnictwie elektrycznym.

Roztwory elektrolitów również przewodzą prąd.


Wodne roztwory elektrolitów (kwasy, zasady) całkiem nieźle przewodzą prą. W elektrolitach prądu nie przewodzą elektrony ale jony dodatnie i ujemne, które powstają w trakcie procesu dysocjacji elektrolitycznej cząstek kwasów, zasad i soli.Idealnie czysta woda słabo przewodzi prąd, ale praktycznie bardzo trudno spotkać idealnie czystą wodę. Przeważnie zawiera ona jakieś sole i inne elektrolity a w związku z tym nieźle przewodzi prąd. Ciało ludzkie w większości składa się z takiej wody dlatego przewodzi prąd.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

COPYRIGHT© FIZYKA W GIMNAZJUM 2013-2014

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego