Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Urządzenia elektryczne - FIZYKA W GIMNAZJUM ABC UCZNIA

Szukaj 
Idź do spisu treści

Menu główne:

Urządzenia elektryczne

Prąd elektryczny
 

Do jednych z najważniejszych urządzeń elektrycznych należy zaliczyć:


•silniki elektryczne (prądu stałygo i zmiennego)
•prądnice elektryczne (prądu stałego i zmiennego)
•transformatory

Silniki
Silnik składa się z trzech podstawowych części: stojana, wirnika i komutatora.
Ze względu na rodzaj napięcia zasilającego, silniki elektryczne dzielimy na:
1. silniki elektryczne prądu stałego,
2. silniki elektryczne prądu zmiennego,
3. silniki uniwersalne.Silnik elektryczny obraca się ponieważ jego stojan, najczęściej jest to magnes o dwóch biegunach a jego wirnik to nawinięta na rdzeń ferromagnetyczny cewka. Jeżeli do uzwojenia cewki za pośrednictwem komutatora zostanie podane napięcie, to tak jak na ramkę w polu magnetycznym, działa siła która powoduje jego obrót.

Prądnica

Prądnica jest identycznie zbudowana jak silnik jednak jej działanie jest dokładnie odwrotne do działania silnika. W obracającym się wirniku (napędzanym z innego urządzenia) indukuje się prąd ponieważ znajduje się on w polu magnetycznym stojana. Za pośrednictwem komutotaora jest on odbierany i może zasilać następne urządzenie.

Transformator

Transformator składa się z dwóch uzwojeń które umieszczone są na rdzeniu. Pierwsze uzwojenie jest to obwód pierwotny zasilany napięciem które chcemy zmienić i obwód wtórny, w którym uzyskujemy napięcie które jest nam potrzebne.
Podstawowy wzór stosowany do obliczeń transformatora:


W transformatorze znajduje się rdzeń wykonany z materiału magnetycznego i nawinięte na niego cewki z przewodnika, przez które płynie prąd. Po to, aby napięcie pierwotne było inne niż wtórne, liczba uzwojeń pierwotnych musi być inna niż w obwodzie wtórnym.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

COPYRIGHT© FIZYKA W GIMNAZJUM 2013-2014

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego